Pozvánky

 

Galerie GASK

se nachází v nádherných prostorech Jezuitské koleje města Kutné Hory. Je druhou největší galerii v České republice, po Národní galerii v Praze. Má zaměření na výtvarné umění 20. a 21. století. Fotopozvánku naleznete na:

https://t-veritas-fotogalerie24.webnode.cz/gask/

 

 

Billionaire fair

Po dvou letech příprav spěje ke svému zahájení veletrh Billionaire fair - top designu, zboží nejznámějších světových značek a produktů na nejlepší světové úrovni v oblasti služeb, automobilů, letadel, lodí a dalších. A to ve dnech 27. až  29. září na Žofínském ostrově v Praze.

V dubnu proběhla malá ukázka pod vedením ředitelky projektu paní Věry Raškové, kterou najdete na:

https://t-veritas-fotogalerie22.webnode.cz/billionfaire/

A více - aktuálně - na stránkách organizátora:

https://www.disemo.eu/

 

Svět fotografie Josefa Loudy.

Ve čtvrtek čtvrtého čtvrtý proběhlo v pražském klub My Way zahájení výstavy fotografii filozofa, profesionálního fotografa, publicisty a iniciátora Nadace Nova s vámi Josefa Loudy.Jeho vyznání vytváří zlatá písmena fotografování:

„Když už někdo propadne téhle vášni nemůže jinak než fotografovat všechno, co se mu líbí nebo i nelíbí, co potká sám a nebo náhodou potká jeho. Tomu všemu už pořád musí chodit naproti. Nevím jaké poslání by fotografie měla – neměla mít. Neměla by nudit, neměla by vzbuzovat ošklivost. I když, kdo ví, známe lidi. Jedni v ošklivosti spatřují krásu, druzí v kráse ošklivost. Jak praví přísloví - krása je v oku toho, kdo jí vidí.Někteří fotografové jsou monotématičtější. Co je víc a nebo kdo je lepší? Ti co svými objektivy stylizují objekty v ateliéru, nebo ti kdo posedle fotografují živé reportáže? Anebo dobrodruzi, kteří za tím svým jedinečným snímkem lezou na vrcholy hor, popřípadě se za ním noří do hlubin moří? Je větší vášeň toho kdo fotografuje nahé ženy, nebo toho kdo přes mikroskop zachytí spojení spermie s vajíčkem, nebo ještě dál přes dalekohled hledáčkem hledá podstatu vzniku  vesmíru. A pak jsou tady ti co fotografují bídu, nemoci, násilí, války, protože nad tím vším nedokážou zavírat oči a tím otevírají oči jiným. Jaký rozdíl je mezi fotografem, který umí zachytit pláč, nebo tím kdo umí zvěčnit štěstí, když všechny slzy chutnají stejně!

Fotografování je citové propojení.“

Výstavu můžeme shlédnout v průběhu dubna 2013. Foto ze zahájení:  https://t-veritas-fotogalerie24.webnode.cz/myway/

 

 

Zelená střecha Evropy – Šumava - pozvánky.

Za posledních šest let nám trochu proděravěla. Z celkových 19 milionů stromů je dnes toliko dvě třetiny zdravých.

S výrazně jiným přístupem než ekologičtí aktivisté přišel ve spolupráci s ředitelstvím NP a CHKO Šumava pivovar Starobrno. Na Zelený čtvrtek se bude tradičně ve vybraných hospodách čepovat třináctistupňový speciál s neobvyklou barvou - jak jinak než zelenou. Část zisku pak poputuje na výsadbu nových stromků. Seznam vybraných hospůdek najdete na https://zelenepivo.cz/kde-se-toci-pivo

Pokuď se nechystáte za krásami Šumavy ale dáte přednost  například plážovému volejbalu  - pivovar Gambrinus připravil podporu našich dvou reprezentantek Kristýny Kopcové a Markéty Slukové opět přes svůj nový produkt nízkokalorický míchaný nápoj z piva Gambrinus Šťavnatý grep. Nápoj bude u nás stále a naše volejbalistky uvidíte 24 – 28 dubna na Fuzhou Open v Číně, o něco blíže 1 – 6 července Word Campionship Mazury Polsko a na závěr roku Durban Open Jihoafrická republika. A již nyní na fotogalerii  https://t-veritas-fotogalerie22.webnode.cz/

 

Pietro e Lucia

Ve čtvrtek 2. prosince 2010 proběhne v pražské Tesla Areně světová premiéra unikátního projektu rockové opery Petr a Lucie (Pietro e Lucia). Stane se tak za účasti desítek uměleckých celebrit a státníků z Evropy i celého světa a pod záštitou prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče, primátora hlavního města Prahy a velvyslance Itálie v České republice Fabia Pigliapoca. Nesmrtelný příběh lásky vytvořený na motivy slavné novely Romaina Rollanda vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu a válce.

Návštěvníci spatří architektonicky vysoce propracovanou 360° scénu využívající zcela unikátní technologii synchronizovaného prolínání děje na jevišti s 3D grafickým video pozadím na velkoplošných LED panelech. Scéna zabírá téměř 800 čtverečních metrů a je zavěšena na osmi nosných sloupech. A právě kombinace moderních technologií, hvězdného obsazení a netradičního propojení operní hudby s klasickým rockem zcela jistě přinese divákům jeden z nejromantičtějších předvánočních zážitků.

Obrázky: https://www.google.cz/images?hl=cs&expIds=17259,18168,26637,27182,27283,27294&xhr=t&q=rockov%C3%A1+opera+pietro+a+lucia&cp=28&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=412

Prezentace ukázky:  https://pietroelucia.com/vitajte

 

 

Do světa…  Malebná cesta Josefa Lady

začíná  1. 12. 2010 v Galerii Smečky

 Josef Lada (1887–1957) se po třech letech, dva roky po poslední významné ladovské přehlídce v Muzeu umění v Olomouci, vrací opět do Prahy. Výběrová kolekce „Do světa... Malebná cesta Josefa Lady“ představí tohoto nejoblíbenějšího českého výtvarníka nejen jako malíře proslulých kvašových obrazů z vrcholného období třicátých až padesátých let, ale současně obrátí diváckou pozornost také na rané kresby z doby před první světovou válkou. Řada děl bude vystavena úplně poprvé, unikátní expozice bude v centru Prahy k vidění až do druhé poloviny ledna příštího roku.Kolekce více než osmdesáti kreseb, knižních ilustrací a především kvašových maleb Josefa Lady bude k vidění v Galerii Smečky poblíž Václavského náměstí. Díla byla vybrána ze všech tvůrčích etap umělce, nejstarší kresby jsou datovány rokem 1908, celoživotní tvorbu uzavírá poslední Ladův obraz Hastrman v zimě (1957).

Exponáty zapůjčili soukromí sběratelé a několik předních českých galerií. Celý výstavní projekt významně podpořil vnuk umělce Mgr. Josef Lada.

Výstava potrvá do 22. ledna 2010.

 

 

 

FANATIQUE ART SHOW

 Galerie Kotelna pro nadaci Taťány Kuchařové – Fanatique Art Show Nejsoučasnější umění a pomoc seniorům, tato myšlenka propojení světů dvou generací se stala základem pro uskutečnění charitativní akce Fanatique Art Show v říčanské galerii Kotelna.

Skupina současných mladých výtvarníků se rozhodla  svými díly přímo podpořit Nadaci Taťány Kuchařové - Krása pomoci. Umělci vytvořili dílo – obraz nebo fotografii, které se stalo inspirací pro návrhy modelů. Látky, z nichž jsou modely ušity, jsou přímo potištěny motivy obrazů, ostatní umělecká díla se stala pouze předlohou pro návrhářky Alice Abraham a Hannu Soukupovou. Akce vyvrcholí jedinečnou módní show, kdy obrazy předvedením modelek ožívají a stávají se součástí našeho života. Přehlídky se zúčastní Taťána Kuchařová, která hlavní model předvede. Modely i jejich předlohy – kvalitní velkoformátové obrazy budou nakonec draženy a část výtěžku bude věnována nadaci. Šek s dosaženou částkou bude na konci večera předán Taťáně Kuchařové. Předaukční výstavu můžete shlédnout od 8.11.2010 do 17.11.2010.

 

Výstava věnovaná vzniku samostatného československého státu

V pondělí 25. října 2010 v 10.00 hodin zahájil náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek výstavu věnovanou vzniku samostatného československého státu, která se koná v rámci projektu Rok výstav před GŠ AČR.

Tato výstava, která vznikla ve spolupráci Generálního štábu Armády České republiky, Vojenského historického ústavu Praha a Prezentačního a informačního centra MO, vystřídala panelovou výstavu věnovanou vyhlášení všeobecné mobilizace československé branné moci.. 

Výstava je tentokrát věnována vzniku samostatného československého státu - 28. říjnu roku 1918. Právě toto datum se řadí v našich moderních dějinách mezi nejvýznamnější. Formát výstavy pod názvem „Cesta k samostatnosti - 28. říjen 1918“ poskytuje dostatečnou plochu pro přiblížení nejvýznamnějších událostí posledních let existence rakousko-uherské monarchie od proslulého atentátu v Sarajevu až po pařížskou mírovou konferenci.  Autor této expozice Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu zde představil množství unikátních dobových dokumentů, které ještě nikdy nebyly zpřístupněny veřejnosti.  klíčovém říjnu 1918 byl deklarován vznik Československa.

Foto: https://t-veritas.webnode.cz/foto/

 

 

Amadeo Modigliani

 Dlouho očekávaná výstava slavného italského umělce počátku 20. století Amedea Modiglianiho se přesunouvá z Musea Kampa, a to do unikátních historických prostor Obecního domu.

Vzhledem k nezbytnému přesunutí výstavy se musí její zahájení odložit na pozdější termín. Výstava tak bude otevřena 8.12. 2010 a potrvá až do 28.2. 2011.

Výstavu budou podle původního konceptu tvořit Modiglianiho obrazy zapůjčené například z Izraelského muzea z Jeruzaléma, Estorick Collection v Londýně, ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně a dále ze soukromých sbírek z Německa či Ameriky. Výstava však představí i Modiglianiho spletitý životní příběh.

Kurátorkou výstavy je Serena Baccaglini, která má za sebou řadu významných projektů. Uspořádala například osm velkých výstav Pabla Picassa ze sbírky Lucia Bose. V Praze se též účastnila proběhlého festivalu Tina B. Že by paní kurátorka byla onou tajemnou postavou Tina B?

Výstava tohoto význačného umělce dosud nikdy v Čechách neuskutečnila. V nedávné době byly obdobné výstavy malířovy tvorby k vidění například v Miláně, Madridu či Bonnu. V roce 2010 bude tedy Modigliani poprvé v tomto rozsahu představen i v Praze. Zatím si totiž pražská Národní galerie v posledních letech dvakrát půjčila jen umělcovy jednotlivé obrazy.

K výstavě můžete shlédnout film Modigliani, muž který porazil Picasa. Ve filmu zahrála partnerku malíři Eva Herzigivá.

 K nahlédnutí:

https://www.youtube.com/watch?v=WcqDS-g7lUQ

www.amedemodiglianiprague.com

www.galerievernon.com

www.amedemodiglianiprague.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozvánka za architekturou

Právě končí další úspěšný Týden architektury v Praze viz www.architectureweek.cz  a my  i nadále můžeme obdivovat krásy „zkamenělé hudby“ v Galerii Jaroslava Fragnera.

Galerie Jaroslava Fragnera přibližuje osobnost a práci českého architekta Martina Roubíka (1949–2008), jehož život se z poloviny odehrál v Norsku. Výstava zároveň představuje současné profily ateliéru Snøhetta, nadace ROM a nakladatelství ARFO, které Martin Roubík v Oslu před více než dvaceti lety spoluzakládal.

Architekt Martin Roubík se narodil v Praze, kde od roku 1968 studoval na VŠUP. Po několika letech byl z politických důvodů zatčen, ze školy vyloučen a souzen. Poté emigroval do Norska.Kromě práce architekta se v Oslu věnoval také uměleckým projektům a dalším aktivitám. Spolu s několika kolegy v roce 1987 založil a několik let také řídil nadaci ROM for arkitektur, zabývající se propagací architektury. Stejná skupina stojí také za vznikem ateliéru Snøhetta, kde český architekt deset let figuroval jako partner. Spolu s krajanem Jiřím Havranem rovněž založil fotografické studio –  a později nakladatelství –  ARFO. V roce 1999 se Martin Roubík natrvalo vrátil do Prahy, kde provozoval architektonickou praxi s Reginou Loukotovou. Tým pod jejich vedením v roce 2003 získal čestné uznání ve finále mezinárodní soutěže na Velké egyptské muzeum.

 Zaniklá největší knihovna starověku - knihovna v Alexandrii - otevírá na prahu nového tisíciletí opět své brány. Alexandrijská knihovna byla založena za vlády Ptolemaia Filadelfa (323-283 př. n. l.) a její fond obsahoval 500 000 až 700 000 papyrových svitků. Knihovna za dobu své existence dvakrát vyhořela (poprvé v roce 47 př. n. l. při invazi vojsk Julia Caesara); poslední ránu jí zasadili Arabové v roce 643. Před čtvrt stoletím se začaly objevovat první snahy o obnovení slávy Alexandrijské knihovny, avšak trvalo řadu let, než bylo rozhodnuto začít projekt realizovat. Základní kámen k nové budově položili 26. června 1988 egyptský prezident Hosni Mubarak a generální ředitel organizace UNESCO (která převzala nad projektem záštitu) Federico Mayor. Stavba vedle univerzitního kampusu na nábřeží v Alexandrii, jejíž podobu navrhl vítěz architektonické soutěže - norská firma Snohetta, byla dokončena po necelých dvanácti letech - v prosinci roku 1999. Kromě samotné knihovny bude v budově působit planetárium, mezinárodní škola informační vědy, muzeum a konferenční centrum. Fond knihovny bude zaměřen na Alexandrii, Egypt, starověké a středověké civilizace, ale také na nové obory.

 Výstava se konala  pod záštitou J. E. Jense Eikaase, velvyslance Norského království v České republice

Není bez zajímavost i skutečnost, že projekt Alexandrijské knihovny vzbudil v arabském světě obdobné rozepře stejně tak jako u Kaplického knihovny v Praze.

Kolumbus 2009

Fotogalerie: Pozvánky

/album/fotogalerie-pozvanky/grand-egyptian-museum-jpg1/ /album/fotogalerie-pozvanky/alexandrijska-knihovna-model-jpg3/ /album/fotogalerie-pozvanky/grygar-bez-nazvu-jpg/ /album/fotogalerie-pozvanky/jaroslav-barta-okna-jpg/ /album/fotogalerie-pozvanky/the-end2-jpg1/ /album/fotogalerie-pozvanky/ryba1-jpg/ /album/fotogalerie-pozvanky/ryba3-jpg/ /album/fotogalerie-pozvanky/modigliani-jpg/

Pozvánka do Galerie Langhans          Česká fotografie 70. a 80. Let.

 

 

Výstava Mimo zónu: fotografie z let 1970 – 1989 ukazuje od 4.11.2009  do 31.1. 2010 pohled fotografa a kurátora výstavy Dušena Šimánka na autory jemu blízké.

 

Vybraný soubor prací představuji určitou tendenci v české fotografii 70. a 80. let, kterou je nemanipulovaná fotografie zkoumající obrazy běžného života . Projevuje se v ní spíše snaha o přiblížení se estetice tradičního obrazu – tato tendence reflektuje podvědomě právě diskusi tehdejších let o tom, zda fotografie patří do umění.

Fotografická praxe 70. let se odehrávala víceméně na bázi amatérských spolků, protože univerzitně se začala vyučovat až v 60. letech. Českou fotografii také silně poznamenala izolace od západního dění; informace se do Čech dostávaly jen příležitostně náhodně dovezenými časopisy.

Soubor představuje spektrum obrazů od nejstarších – Josefa Sudka a jeho pokračovatele Jana Svobody – až po nejmladší generaci – dvojici Martin Polák, Lukáš Jasanský, kteří později vystavovali mnohem více s výtvarnými umělci než s fotografy.

Příjemný šok

to byla první slova vítěze, mladého výtvarníka Petra Bařinky  na předávání ceny NG  333 - cena Národní galerie v Praze a Skupiny ČEZ. Tak  může i působit jeho vítězné dílo akrylová malba na zdi THE END. Za shlednuti určitě stojí i ostatní díla finalistů v respiriu Veletržního paláce v 5. patře od 4. 12. 2009 do 28. 2. 2010.

Následně po cestě dolů doporučuji shlédnout i výstavu čínskéhu umění v 1. patře, která nám pro změnu příblíží východní kulturu s tradící mnoha a mnoha století.

Petr Kolumbus

 

 

 

Regenschori Jakub Jan Ryba

 

Kdo vlastně byl Jakub Jan Ryba, často nesprávně uváděný  jako Jan Jakub?

 

Regenschori  či ředitel kůru je funkce vedoucího chrámového sboru. Jeho úkolem bylo zajišťovat hru na varhany, vést sbor a jeho zkoušky, vést archiv sboru a taky archiv rozšiřovat vlastními skladbami a interpretacemi. Kromě komponování se zabýval i hudební teorií, udržoval čilé styky s první generací českých vlastenců a stal se jedním z prvních autorů pro děti. 

 

Pedagogické muzeum v Praze se po svém znovuotevření v nádherných prostorách ve Valdštejnské ulici snaží ukázat Rybu jako učitele i hudebníka ve spolupráci s Českým muzeem hudby

 

Jakub Jan Ryba (1765-1815) působil od roku 1788 jako učitel a regenschori v Rožmitále pod Třemšínem. Jeho hudební činnost je všeobecně známá díky české mši vánoční „Hej, mistře“, pozoruhodné jsou však i další Rybovy aktivity. Svoje poslání spatřoval především v pedagogické činnosti.  Na Rybově příkladu se snažíme ukázat, co na přelomu 18. a 19. století obnášelo být učitelem. Ryba do výuky zaváděl moderní prvky, snažil se děti přivést od bezduchého memorování k přemýšlení, v osvícenském duchu. U žáků byl oblíbený a v tomto směru jako učitel mimořádně úspěšný. Na druhou stranu se ale musel prakticky celý život potýkat s nepřízní svých bezprostředních nadřízených, faráře nebo místních panských úředníků, kteří školu považovali za něco podřadného. Každodenní život učitele na maloměstě návštěvníkům zprostředkují citáty ze školních deníků, kam Ryba činil záznamy nejen o průběhu výuky, ale i o chování žáků nebo o svém trápení s úřady. Představu o výuce před dvěma staletími doplňuje stylizovaná školní třída z 19. století a ukázka dobových učebnic.

 

Slavná vánoční mše, se kterou dnes jeho jméno spojujeme především, pro Rybu samotného příliš neznamenala. Spíš než této záměrně jednoduché skladby, o níž se ani nezmiňuje v seznamu svých děl, si vážil kompozic, při jejichž tvorbě musel vynaložit nějaké úsilí. Mezi takové patří třeba cyklus církevních skladeb Cursus sacro-harmonicus či oratorium Stabat mater, za které byl Ryba vyznamenán čestným občanstvím města Plzně. Rybův význam pro dějiny české hudby se neomezuje jenom na skladby, které po sobě zanechal. Méně známá, nicméně velmi významná je jeho činnost na poli hudební teorie. Ryba je autorem prvního moderního česky psaného teoretického spisu o hudbě, jako vůbec první se pokusil vytvořit české hudební názvosloví.

 

Výstava Jakub Jan Ryba nejen jako autor české mše vánoční Hej, mistře bude otevřena  11. prosince 2009 – 28. února 2010.

 

Vrátí vás do školních škamen i o pár století dříve a na odchodu vám bude nabídnuta nejen řada písemných materiálů ale pokud jste příznivcem Komenského i Rybova přístupu ohýbej proutek dokud je mlád a pružný, klasickou školní rákosku za šedesát korun českých.

 

Diskografii Rybových děl najdete na stránkách  Společnosti Jakuba Jana Ryby  https://www.jakubjanryba.cz/diskografie.html  - nezbývá mi než výstavu i skladby v čase vánočním vřele doporučit.

 

Petr Kolumbus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2012

13.04.2013 02:17
převzala včera prvni televizni hlasatelka v Evropě Kamila Moučkova. Stala se tak druhou nositelkou ceny po monsignorovi Václavu Malém. Ve svém projevu mimo jiné zdůraznila neznalost mladeže o našich novodobých dejinách. Poděkovala svým třem dětem za to že od nich neslyšela ani slovo výčitky, že...

Informace pro návštěvníky

14.08.2009 12:42
Informujte Vaše návštěvníky co možná nejčastěji o novinkách a akcích na Vašem webu. Aby se uživatelé naučili Vaše stránky pravidelně navštěvovat je důležité webovou prezentaci pravidelně aktualizovat. Pro automatickou distribuci článků až k čtenáři můžete využít RSS kanály.

Webová prezentace byla spuštěna

14.08.2009 12:41
Dnes byla spuštěna naše nová webová prezentace. V tomto článku popište, proč jste spustili novou prezentaci a co přinese návštěvníkům. Uveďte jaké máte cíle s projektem a co přinese uživatelům. Pokuste se návštěvníkům stručně a jasně sdělit, proč by se na tuto stránku měli pravidelně vracet a...