Amadeo Modigliani

 

Galerie Vernon ve spolupráci s Obecním domem a.s. zahajuje unikátní výstavu díla světoznámého italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho (1884-1920), která bude otevřena od 9. 12. 2010 do 28. 2. 2011 v elegantní budově Obecního domu v Praze.

Výstava, která nese jednoduchý název „AMEDEO MODIGLIANI“, přináší  vzrušující pohled nejen na život a dílo Amedea Modiglianiho, ale i na horečnatou dobu první čtvrtiny 20. století, ve které umělec žil a kdy se v Paříži rodila umělecká avantgarda.

Olejomalby, kresby a studie, rozsáhlá série dokumentárních fotografií, ale i díla Modiglianiho souputníků a přátel jako byl Pablo Picasso, Max Jacob či Gino Romiti, odkryjí jedinečný osobní obraz tohoto výjimečného umělce.

     Speciální kurátorskou linii výstavy tvoří olejomalby českého malíře a grafika Františka Kupky (1871-1957), jehož obrazy byly vystaveny spolu s Modiglianiho díly v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži.

 

 

Amadeo Modigliani

 Dlouho očekávaná výstava slavného italského umělce počátku 20. století Amedea Modiglianiho se přesunouvá z Musea Kampa, a to do unikátních historických prostor Obecního domu.

Vzhledem k nezbytnému přesunutí výstavy se musí její zahájení odložit na pozdější termín. Výstava tak bude otevřena 8.12. 2010 a potrvá až do 28.2. 2011.

Výstavu budou podle původního konceptu tvořit Modiglianiho obrazy zapůjčené například z Izraelského muzea z Jeruzaléma, Estorick Collection v Londýně, ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně a dále ze soukromých sbírek z Německa či Ameriky. Výstava však představí i Modiglianiho spletitý životní příběh.

Kurátorkou výstavy je Serena Baccaglini, která má za sebou řadu významných projektů. Uspořádala například osm velkých výstav Pabla Picassa ze sbírky Lucia Bose. V Praze se též účastnila proběhlého festivalu Tina B. Že by paní kurátorka byla onou tajemnou postavou Tina B?

Výstava tohoto význačného umělce dosud nikdy v Čechách neuskutečnila. V nedávné době byly obdobné výstavy malířovy tvorby k vidění například v Miláně, Madridu či Bonnu. V roce 2010 bude tedy Modigliani poprvé v tomto rozsahu představen i v Praze. Zatím si totiž pražská Národní galerie v posledních letech dvakrát půjčila jen umělcovy jednotlivé obrazy.

K výstavě můžete shlédnout film Modigliani, muž který porazil Picasa. Ve filmu zahrála partnerku malíři Eva Herzigivá.

 K nahlédnutí:

https://www.youtube.com/watch?v=WcqDS-g7lUQ

www.amedemodiglianiprague.com

www.galerievernon.com

www.amedemodiglianiprague.com